Mile rozpoczynamy nowy rok szkolny w nowej szkole! – to hasło towarzyszyło uczniom i nauczycielom rozpoczynającym pierwszy rok nauki i pracy. Był l września 1959 r. Szkoła w tym dniu liczyła 13 oddziałów (od klasy pierwszej do siódmej) i 429 uczniów. Była to pierwsza szkoła na osiedlu Żubardź. Niewielkie wówczas osiedle zamykało się liczbą kilku zaledwie bloków.
Pierwszym dyrektorem została p. Jadwiga Moniewska. W dniu otwarcia Rada Pedagogiczna liczyła 16 osób.
Oficjalne oddanie szkoły do użytku nastąpiło 22 lipca 1959 roku na piętnastolecie istnienia Polski Ludowej i takie właśnie szkoła otrzymała imię. Jak przystało na rówieśniczkę osiedla, które na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych rosło jak na przysłowiowych „drożdżach”, szkoła przyjmowała wciąż nowych uczniów. Już 19 listopada 1959 roku było 15 oddziałów i 442 uczniów. Pierwszy rok nauki zakończył się liczbą 17 oddziałów i 660 uczniów. 23 czerwca 1960 r. szkołę ukończyło pierwszych 40 uczniów; wtedy klas siódmych.
Rok szkolny 1965/66 rozpoczął się pod kierownictwem drugiego dyrektora szkoły p. Krystyny Ciesielskiej. Również w tym roku szkolnym doszedł ósmy rok kształcenia w szkole podstawowej i klasy siódme… nie skończyły szkoły. W tym czasie były 23 odziały i 891 uczniów.
W roku szkolnym 1970/71 szkoła przeszła na system pracowni. Oznaczało to, że poszczególnych przedmiotów uczniowie uczyli się w przygotowanych, tylko dla określonej dziedziny, salach lekcyjnych.
Od 1 września 1971 roku trzecim dyrektorem szkoły została p. Jadwiga Niewiadomska. W tym też roku szkolnym dotychczasowy, obowiązujący w całej Polsce czterookresowy podział roku szkolnego, został zastąpiony trzyokresowym.
Chór szkolny wystąpił na pokazie w Filharmonii Łódzkiej oraz miał nagrania w Polskim Radio.
Od 1 lutego 1974 r. czwartym dyrektorem szkoły, na prawie ćwierć wieku, została p. Izolda Myślińska.
Rok szkolny 1974/75 wprowadził, istniejący do dziś, podział roku szkolnego na dwa semestry. Wtedy nastąpił podział samorządu szkolnego na 3 grupy wiekowe „Szkolne Skrzaty” (kl. I-III), „Żubardzianie” (klasy IV-V) i „Dzieci Łodzi” (kl. VI-VIII).
24 maja 1996 roku szkoła zadeklarowała swój udział w Łódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
W czerwcu 1997r. Rada Pedagogiczna w porozumieniu z Radą Rodziców zrezygnowały z dotychczasowego imienia szkoły. 9 czerwca 1998r., po wspólnych uzgodnieniach uczniów, rodziców, rady pedagogicznej i władz oświatowych, nastąpiło uroczyste nadanie nowego imienia. Za patrona wybrano łódzkiego poetęMariana Piechala.
W związku z odejściem długoletniego dyrektora p. Izoldy Myślińskiej, dyrektorem szkoły od 1 września 1999r. została p. Maria Komorowska. Wieloletnią historię naszej szkoły tworzyli wspólnie uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także dyrektorzy, którzy czuwali nad profilem placówki i sprawnym jej funkcjonowaniem. Przez minione lata życie szkoły związane było również z bardziej lub mniej tętniącym życiem dzielnicy. W dobie reformy nasza szkoła została tylko sześcioklasowa. Nasi absolwenci kształcą się w większości w Gimnazjum Nr 6 przy ulicy Limanowskiego.
Okres istnienia Szkoły Podstawowej Nr 35 pozostawił żywy ślad w dzielnicy Bałuty i w Łodzi.
We wrześniu 2007 roku Prezydent Miasta Łodzi powierzył stanowisko dyrektora p. Krzysztofowi Durnasiowi ? pierwszemu w historii szkoły dyrektorowi mężczyźnie. W ostatnich latach szkoła dynamicznie się zmienia, jednocześnie szanując swoje tradycje i historię.
W ciągu pięćdziesięciu lat mury naszej placówki opuściło ponad 3500 absolwen-tów. Wychowankami naszej szkoły są tak znani w Polsce sportowcy jak: wicemistrz świata juniorów w boksie Jerzy Kaczmarek, mistrz Polski juniorów w boksie Marek Kordecki, mistrz Polski juniorów w biegu na 100 i 200 metrów, Piotr Małolepszy, wicemistrzyni Polski w rzucie oszczepem Elżbieta Kłos. Mistrzostwo Polski w koszykówce dziewcząt z reprezentacją Łodzi zdobyła Grażyna Liziniewicz. Naszej szkole pierwsze sukcesy sportowe odnosiła dzisiejsza lekkoatletka w biegach indywidualnych i sztafetowych – aktualna wicemistrzyni Europy w sztafecie 4 razy 400 m. Sukces w dziedzinie medycyny odniósł Krzysztof Zapałowicz ? znany łódzki neurochirurg. W redakcji Telewizji Polsat pracuje uczennica naszej szkoły, znana wcześniej z Trzeciego Programu Telewizji Polskiej, red. Małgorzata Ziętkiewicz. Autorem projektu graficznego szkolnej tarczy był także nasz uczeń Krzysztof Barczak.
Fragmenty opracowania ?Historia Szkoły Podstawowej nr 35? autorstwa nauczyciela języka polskiego p. Jacka Szynkielewskiego.